Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr David Hugh SPRING (1872 - 1947)

Member Photo
Date of Birth: 01/03/1872
Place of Birth: Pine Ridge, near Gulgong, New South Wales, Australia
Date of Death: 07/06/1947
Place of Death: Mudgee, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 11 Jun 1932 12 Apr 1935 2 years 10 months 2 days
Member for Mudgee 11 Jun 1932 12 Apr 1935 2 years 10 months 2 days
Political Party Activity
Endorsed by United Australia Party and United Country Party.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Auctioneer. Educated at Young Public School and Newington College; clerk with Australian Joint Stock Bank, then mining at Captains Flat; joined Mudgee stock and station firm, Stewart and Smith. auctioneer at Gulgong until 1925, later with Crossing and Cox , Mudgee; secretary of Star Building Society after defeat; councillor of National Rifles Association; president of Mudgee district Rifle Club Union; Freemason.
Military Service
Joined volunteers, 2nd lieutenant in 1893, served in Boer War; auctioneer, Gulgong; served in Australian Infantry Forces 1918 - 1919, 1st Battalion, Private.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Gulgong in 1910
Personal
Son of Gerald Spring, land and commercial agent, and Member of Legislative Assembly, and Catherine Fitzgerald. Married Maisie and had issue, 2 daughters and 3 sons. Presbyterian. Funeral in Church of England cemetery.
Additional Information