Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Daniel Francis DWYER (1871 - 1942)

Member Photo
Date of Birth: 05/02/1871
Place of Birth: Mount Kembla, New South Wales, Australia
Date of Death: 30/07/1942
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 15 Dec 1920 17 Feb 1922 1 year 2 months 3 days
Member for Eastern Suburbs 15 Dec 1920 17 Feb 1922 1 year 2 months 3 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Offices in Eastern suburbs branches; central executive from 1919 until 1921
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1911
Qualifications, occupations and interests
Storeman. Youth spent in Wollongong. Shop assistant and later storeman; organiser of the Shop Assistants Union from c.1915 until 1920; Labor Council of New South Wales, executive in 1916; president from 1917 until 1918; member of Eight Hour Committee. Unsuccessful candidate for Paddington Municipal Council in 1914
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Daniel Dwyer, miner, and Mary Hourigan. Unmarried. Roman Catholic.
Additional Information