Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Percy Ernest STIRTON (1867 - 1937)

Member Photo
Date of Birth: 17/08/1867
Place of Birth: Paterson, New South Wales, Australia
Date of Death: 27/01/1937
Place of Death: Darlinghurst, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 12 Dec 1903 16 Jul 1904 7 months 5 days
Member for Moree 12 Dec 1903 16 Jul 1904 7 months 5 days
Political Party Activity
Liberal and reformist; later Country Party.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor) and grazier. Educated at Sydney Grammar School; articled to John Borthwick, Inverell in 1884, assigned to E.G Dawes in Sydney in 1889, admitted as a solicitor in 1890, in partnership with Stirton and Moodie, Moree to 1914, and Peate and Murray in 1915; partner with brother in Balarang station near Moree, and later in Auburnvale near Inverell and Oregon near Warialda; member of Inverell Volunteers. Chairman of Inverell Pastures Protection Board in 1916; councillor of Graziers' Association 1919 - 1921; keen sportsman and notable cricketer.
Military Service
2nd lieutenant in 1886, went to South African war as a lieutenant.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Moree, Mayor in 1886.
Personal
Son of Thomas Stirton, Presbyterian Minister, and Jean Ray Bell Nivison. Married Mary Louise Deloitte and had issue, 1 daughter and 3 sons. Presbyterian. Funeral at South Head cemetery from St Stephen's Presbyterian church, Macquarie Street, Sydney.
Additional Information