Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Lieutenant-Colonel George Frederick BRAUND (1866 - 1915)

Member Photo
Date of Birth: 13/07/1866
Place of Birth: Bideford, Devon, England
Date of Death: 04/05/1915
Place of Death: Gallipoli, Turkey
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 06 Dec 1913 08 May 1915 1 year 5 months 3 days
Member for Armidale 06 Dec 1913 08 May 1915 1 year 5 months 3 days
Political Party Activity
Liberal Party.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Storekeeper. Educated at Grammar School, Bideford; arrived in Australia c.1878, employed by W and A McArthur Limited, York Street, Sydney., drapers; when father bought out Moore and Company, storekeepers in Armidale c.1889, worked there becoming a managing director on father's death in 1899. President of Armidale Chamber of Commerce in 1904. Director of New England Building Society; member of Farmers and Settlers Association; secretary of Armidale Pastoral and Agricultural Society; treasurer of Free Trade League; keen sportsman, represented New South Wales in 1888 rugby union; teetotaller; theosophist.
Military Service
Joined volunteers, 2nd lieutenant of 4th Infantry Regiment in 1893, 1st lieutenant in 1898, Captain in 1899, Major in 1907, Lieutenant - Colonel in 1913 in command of 13th Infantry; Volunteer Officers Decoration; in comand in 1914 on 2nd Battalion 1st Infantry Brigade which suffered heavy losses in the first days of Gallipoli landing; Braund in person led a bayonet attack on 27 April and was shot by own sentry on 4th May apparently having failed to hear the challenge.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Frederick Braund, draper, and Ellen Doidge. Married Lalla Robina Blythe on 30 January 1895 at Drayton, Queensland, and had issue, 1 daughter and 2 sons.
Additional Information