Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Edward Easter COLLINS (1866 - 1936)

Member Photo
Date of Birth: 28/03/1866
Place of Birth: Hawthorn, New South Wales, Australia
Date of Death: 08/04/1936
Place of Death: Manly, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 08 Sep 1932 22 Apr 1934 1 year 7 months 15 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 8 September 1932.
Member of the NSW Legislative Council 09 Aug 1934 08 Apr 1936 1 year 8 months A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 9 August 1934. Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. D.Rees, deceased.
Political Party Activity
Liberal Party. Councillor of Liberal Association 1915 - 1917. Nationalist party; vice president from its inception; country vice president. United Australia Party (UAP) 1932 - 1936.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1913
Qualifications, occupations and interests
Wool merchant. Educated at Geelong, Victoria; started in the wool trade, established as a wool merchant and stock and station agent at Wagga Wagga by 1903, branches in Yass and Murrumburrah; director of Wagga and Riverina Laundry and Dry Cleaning Company; founder and president of the Riverina Development League from 1928 until 1936; councillor of the National Roads and Motorists Association, Commisioner of Fire Brigades Board from 1921 until 1936; member of Unemployment Relief Council.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of Wagga Wagga from 1910 until 1922, 1923 until 1936, Mayor from 1912 until 1914, 1917 until 1920, 1925 until 1927, 1928 until 1934; Member of Local Government Association.
Personal
Son of Francis Smith, shepherd and English migrant, and Ellen Kibble. Married Emma Clayton in 1885 and had issue, 1 daughter and 1 son. Funeral at Northern Suburbs Crematorium from St Matthew's Church of England, Manly.
Additional Information