Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Daniel REES (1866 - 1934)

Member Photo
Date of Birth: 10/03/1866
Place of Birth: Waratah, New South Wales, Australia
Date of Death: 19/06/1934
Place of Death: Leichhardt, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 19 Jun 1934 1 month 28 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 December 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), member of central executive 1923 - 1927.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Miner. Spent early years in Lithgow; moved to Wallsend at age nine; educated at Plattsburg school; at age twelve was employed by Co-op at Colliery Wallsend, later at Elermore Vale mine; joined Miners' Union at an early age, chairman of Co-op of Colliery lodge, member of Northern District Board, general president of Miners' Federation 1922 - 1934; gaoled for part in 1909 strike, member of coal tribunal during war; director of 'Labor Daily' 1924 - 1925; vice president of the Australian Council of Trade Unions 1927 - 1934; Australian Rules interstate player in youth.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Wallsend council.
Personal
Son of Daniel Rees, miner and chairman of Miners' Protective Association, and Elizabeth Francis. Married Elizabeth Syme on 6 September 1888 and had issue, 1 daughter and 2 sons. Funeral at Presbyterian cemetery at Wallsend.
Additional Information