Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr George Allen RICHARDS (1865 - 1915)

Member Photo
Date of Birth: 25/02/1865
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 04/12/1915
Place of Death: Hunters Hill, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 06 Dec 1913 04 Dec 1915 1 year 11 months 29 days
Member for Drummoyne 06 Dec 1913 04 Dec 1915 1 year 11 months 29 days
Political Party Activity
Liberal Party. Won Liberal selection over W.H Wood, deputy leader in 1913.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1897
Qualifications, occupations and interests
Broker. At age fourteen entered the office of John Hardie, mining broker; remained with firm when business changed hands to become a partner in Leonard Dodds and Company. Lived in Drummoyne from 1889; founder of Drummoyne School of Arts and Drummoyne Bowling Club; member of Drummoyne Progress Association. Parents and Citizens' Association, and Rifle Reserve Club; Oddfellow; Freemason.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Drummoyne 1890 - 1915, Mayor 1894, 1897.
Personal
Son of William Samuel Richards, mariner, and Margaret Royal. Married Margaret Goodsir and they had 5 daughters and 3 sons. Methodist. Funeral in Field of Mars cemetery.
Additional Information