Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Sir Arthur King TRETHOWAN (1863 - 1937)

Member Photo
Date of Birth: 14/09/1863
Place of Birth: Creswick, Victoria, Australia
Date of Death: 26/11/1937
Place of Death: Dubbo, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 07 Dec 1916 22 Apr 1934 17 years 4 months 16 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 7 December 1916
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 26 Nov 1937 3 years 7 months 4 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 December 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Endorsed by Liberal and Farmers and Settlers' Association 1910, became an influential member of Progressive and Country parties, councillor 1919 - 1937, chairman 1919 - 1921, 1925 - 1937.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1908.
Qualifications, occupations and interests
Farmer and grazier and co-operative manager. Educated at Creswick Grammar School; joined father as an auctioneer at Numurkah, Victoria; selected land at Berrigan c.1898 and grew wheat; later purchased Clear Hills Station, Oaklands, also grazing properties in the Upper Hunter and Dubbo districts; secretary of Clear Hills branch of Farmers and Settlers' Association, councillor 1909 - 1911, vice president 1911 - 1916, 1920 - 1930, president 1916 - 1920, treasurer 1930 -1937; founded Farmers and Graziers' Co-operative, Grain, Insurance and Agency Co-operative Limited, managing director 1917 - 1937; also managing director of Producers and Citizens' Assurance Company and Land newspaper; chairman of Australian Farmers' Federated Organisation; secretary of Clear Hills Railway League and Progress Association; councillor of Commonwealth Bureau of Commerce and Industry; noted shot and cricketer in youth.
Military Service
Honours Received
Knight Commander of the Order of St Michael and St George (KCMG) in 1936
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Councillor at Urana Shire 1907 - 1915, president 1908, 1912, 1915; member of Shires Association, vice president 1910 - 1912, president 1915, member of Shires and Municipal Wages Board 1913.
Personal
Son of Samuel Trethowan, auctioneer, and Charlotte King. Married Jane Alice Manifold on 9 November 1886 and had issue, 3 daughters and 8 sons. Church of England. Funeral at Dubbo Cemetery from Holy Trinity Church.
Additional Information