Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Edward ALLEN (1862 - 1936)

Member Photo
Date of Birth: 05/03/1862
Place of Birth: Shellharbour, New South Wales, Australia
Date of Death: 17/08/1936
Place of Death: Waverton, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 09 Jan 1904 16 Jul 1904 6 months 8 days
Member for Illawarra 09 Jan 1904 16 Jul 1904 6 months 8 days By-election - elected for balance of term of Archibald Campbell
Political Party Activity
Freetrade. Liberal and Reform Party.
Community Activity
Commitee member, New South Wales Country Press Association 1909-1913; Secretary, Shellharbour Progress Association; Secretary, South Coast Tourist Union (1904) Assisted to found Shellharbour School of Arts; prominent temperance advocate; member of the Anglican Synod.
Qualifications, occupations and interests
Storekeeper. Educated at Shellharbour and Kiama public schools. Established the Allen Brothers' grocery at Shellharbour and became postmaster. Between 1904-1910 he was the proprietor and editor of the Illawarra Mercury and between 1910-1914 proprietor and owner of the Gulgong Advertiser. Moved to Sydney and became the South and Western districts representative for the Sydney Morning Herald. Retired in 1930.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of the Shellharbour Municipal Council, 1899.
Personal
Son of John Walter Allen, dairyfarmer, and his wife Charlotte Dunstan. Married Anne Mary Elizabeth Lancaster, and they had 1 son. Funeral service was held at the Northern Suburbs Crematorium.
Additional Information