Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Alan Major MILLARD (1856 - 1915)

Member Photo
Date of Birth: 29/04/1856
Place of Birth: Langport, Somerset, England
Date of Death: 06/07/1915
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 06 Aug 1904 01 Feb 1906 1 year 5 months 27 days
Member for Queanbeyan 06 Aug 1904 01 Feb 1906 1 year 5 months 27 days
Political Party Activity
Liberal Party.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (solicitor). Admitted as a solicitor in England in 1879, practised in Bristol. Arrived in Australia in 1890, employed at Captains Flat mines; admitted as a solicitor in 1893, practised in Bungendore; president of Bungendore Progress Association, and Schools of Arts; member of Lake George Capital Site committee in 1901; director of Queanbeyan Hospital; Good Templar; Grand Vice Templar and Grand Assistant secretary of the Grand Lodge in Sydney; chairman of Christian Temperance Socirty; lost seat on a fraudulent conviction.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Millard, accountant, and Margaret Major. Married Florence Hawkins on 19 April 1881 at Gloucester, England. Buried in Church of England cemetery at Coogee.
Additional Information