Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

Mr Thomas ICELY (1797 - 1874)

Member Photo
Date of Birth: 01/11/1797
Place of Birth: Plympton, Devonshire, England
Date of Death: 13/02/1874
Place of Death: New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 17 Jul 1843 29 Feb 1856 12 years 7 months 13 days A Non-Elective Member of the first Legislative Council 1843 – 1856
Member of the NSW Legislative Council 26 Oct 1864 13 Feb 1874 9 years 3 months 19 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 3 June 1864
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist and stock breeder. Sound general and commercial education. Arrived in New South Wales in September 1820, to bringing merchandise which was sold profitably. Took up a 2,000 acre grant at Saltram, near Bathurst. Established Coombing Park Estate, near estate of Carcoar in 1831 and built the property up to 26,000 acres by 1839. Noted breeder of sheep, cattle and horses (including racehorces). Built large stores, cheese factory and foundry; mined for copper and gold on the property. Principally was a landowner but held squatting interests. Shareholder of the Bank of Australia, Trusteee of the savings Bank of New South Wales in 1844. Leading Anglican. Assisted to build St Pauls, Carcoar.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Thomas Icely, merchant and shipowner. Married (1) Charlotte Rothery in 1830 in England and had issue, 4 daughters and 2 sons. Married (2) Louisa Bartlett in 1856 and had issue, 1 daughter and 1 son. Church of England.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography, Volume 2