Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

The Hon. Scott BARRETT, MLC

Member Photo
Member of the Legislative Council
Deputy Government Whip in the Legislative Council
Member of The Nationals
Term of service expires 57th Parliament (03 Mar 2023)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Member of the Legislative Council
A The Hon. Scott Barrett, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
E scott.barrett@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Feb 2022 Elected for the balance of the term of the Hon. Trevor Khan
Deputy Government Whip in the Legislative Council 22 Mar 2022
Member, Joint Standing Committee on Electoral Matters 30 Mar 2022
Member, Standing Committee on State Development 01 Mar 2022
Member, Portfolio Committee No. 4 - Customer Service and Natural Resources 01 Mar 2022
Member, Portfolio Committee No. 5 - Regional NSW and Stronger Communities 01 Mar 2022
Member, Legislation Review Committee 30 Mar 2022
Chair, Standing Committee on Social Issues 29 Mar 2022
Member, Standing Committee on Social Issues 01 Mar 2022
Member, Public Accountability Committee 01 Mar 2022
Member, Portfolio Committee No. 7 - Planning and Environment 01 Mar 2022
Member, Select Committee on the impact of technological and other change on the future of work and workers in New South Wales 01 Mar 2022
Substitute Member, Privileges Committee 17 Aug 2022 Special Report No. 14 of the Public Accountability Committee
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, Privileges Committee 23 Mar 2022 29 Mar 2022 7 days
Member, Select Committee on the Response to Major Flooding across New South Wales in 2022 29 Mar 2022 09 Aug 2022 4 months 12 days
About the Electorate

Biography
Political Party Activity

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Scott Barrett was elected to the Legislative Council in 2022. Prior to this he was providing drought, flood and bushfire relief to people in New South Wales with National Charity GIVIT. Having been born, grown up and now living in the Central West of New South Wales, Scott has a genuine passion for regional communities and the people who live in them.

Qualifications, Occupations and Interests

Additional Information