Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

The Hon. Mark BANASIAK, MLC

Member Photo
Member of the Legislative Council
Member of the Shooters, Fishers and Farmers Party
Term of service expires 58th Parliament (05 Mar 2027)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Member of the Legislative Council
A The Hon. Mark Banasiak, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
P (02) 9230 3511
E mark.banasiak@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Mar 2019
Deputy Chair, Portfolio Committee No. 6 - Transport and Customer Service 05 Jun 2019
Member, Portfolio Committee No. 6 - Transport and Customer Service 15 May 2019
Member, Standing Committee on State Development 28 May 2019
Chair, Portfolio Committee No. 4 - Industry 05 Jun 2019
Member, Portfolio Committee No. 4 - Industry 28 May 2019
Member, Selection of Bills Committee 28 May 2019
Deputy Chair, Public Works Committee 05 Jun 2019
Member, Public Works Committee 15 May 2019
About the Electorate

Biography
Political Party Activity

Mark has served on the committee of the Shooters, Fishers and Farmers Party in varied capacities, with his current position being the Chair.

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Mark is the Chair of the Federation of Hunting Clubs, which is one of the peak bodies representing shooting and hunting clubs in New South Wales.

Qualifications, Occupations and Interests

Prior to entering Parliament Mark was a secondary school teacher from 2004, having completed his Bachelor of Arts degree majoring in History and Economics (2002), a Graduate Diploma in Education (2003) and Certificate IV in Training and Assessment (2007). Mark received Ministerial and Director of Educational leadership in 2018 for his work with Education.

Additional Information

Video of first speech