Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

Dr Mehreen FARUQI, PhD MEngSc BE MLC

Note: Information in this record may be out of date. The Parliament must wait to receive formal notice before publishing changes to Members' details. Contact the Procedure Office for details.

Following the recent elections, there will be some delay before this section is updated. The Parliament must wait to receive formal notice before publishing Members' details. In the interim, the NSW Electoral Commission website will have up to date information on the state of counting in each electorate, and announcement of the winning candidate when the poll is declared.

  • Ministers profiles are updated - after those ministers are sworn in by the Governor. Office addresses and contact telephone numbers are listed on this site only after the NSW Department of Premier and Cabinet formally provides that information to the Parliament.
  • Members profiles are updated - after the Parliament receives notice that the writ announcing the winning candidate has been returned to the Governor. Contact telephone numbers and electorate office addresses for members in new electorates are listed on this site only after the members concerned provide their details to the Parliament.
This seat is currently vacant.
Member Photo
Member of the Legislative Council
Temporary Chair of Committees
Member of The Greens
Term of service expires 57th Parliament (3 March 2023)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages please select the correct address
Member of the Legislative Council
A Dr Mehreen Faruqi, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
Postal Dr Mehreen Faruqi MLC
P (02) 9230 2625
F
E mehreen.faruqi@parliament.nsw.gov.au
W
Member of the Legislative Council
A
Postal Dr Mehreen Faruqi MLC
P
F
E
W
As Member of the Legislative Council
A
Postal Dr Mehreen Faruqi
P
F
E
W
Member of the Legislative Council
A
Postal Dr Mehreen Faruqi MLC
P
F
E
W

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Council 19 Jun 2013 Elected for the balance of term of service of Ms Cate Faehrmann (resigned).
Temporary Chair of Committees 09 Mar 2017
Member, Privileges Committee 26 May 2015
Member, Joint Standing Committee on Road Safety 02 Jun 2015
Member, Procedure Committee 30 May 2016
Member, Select Committee on Human Trafficking in New South Wales 09 Nov 2016
Member, Portfolio Committee No. 5 – Industry and Transport 09 Mar 2017
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, General Purpose Standing Committee No. 2 14 May 2015 09 Mar 2017 1 yr 9 mths 24 days
Member, General Purpose Standing Committee No. 3 25 Jun 2013 06 Mar 2015 1 yr 8 mths 10 days
About the Electorate

For more detailed information see -
Biography
Political Party Activity - Convenor, South Sydney Greens, The Greens NSW 2010-2011. Co-Convenor The Greens NSW Womens Working Group 2011-2013. Previous Parliamentary seats contested: 2011 Legislative Assembly; 2012 Legislative Assembly.
Community Activity - Chair, Community participation and review committee, Orica 2005-2010. Chair Mosman Sustainability advisory group 2006-2008. Member, Environment Institute of Australia and New Zealand 2007-present. Member, NTEU 2004-2008 and 2010-present.
Local Government Activity -
Military Service -
Honours Received -
Personal -
Qualifications, Occupations and Interests - PhD Environmental Engineering, University of New South Wales 2000. Master of Engineering Science, University of New South Wales 1994. Bachelor of Engineering (Civil) (Hons), University of Engineering and Technology Lahore, Pakistan 1988.
Assoc. Professor and Academic Director MBT, Australian School of Management UNSW September 2010-June 2013. Manager Environment and Services, Mosman Council NSW January 2009-August 2010. Director and Lecturer, Institute of Environmental Studies UNSW August 2004-April 2008. Manager Natural Resources / Environmental Engineer, Port Macquarie-Hastings Council NSW August 2001-August 2004. Environmental Engineer, Sinclair Knight Merz March 1999-June 2001. Research Fellow/Research Assistant UNSW January 1993-February 1999.

Publications - Faruqi, M, (2012) Embracing complexity to enable change, in D Rigling Gallagher, N Christiansen and P Andrews, eds, Environmental Leadership: A Reference Handbook, vol. 2, pp. 772-781, Sage, Thousand Oaks, California. Harding, R, Hendriks, CM and Faruqi, M (2009) Environmental Decision-Making- Exploring complexity and context, Federation Press, Sydney. Faruqi, M (2009) Achieving systemic change for sustainability through enabling effective Community Education and Engagement, position paper commissioned by the Department of Environment, Climate Change and Water, NSW, October 2009. Faruqi, M and Ryan, R (2007) Transforming watercycle management: A case study in the mid-north coast of NSW, Ozwater, March 2007, Sydney
Additional Information - Inaugural speech, 21 August 2013: