Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

The Hon. (Chris) Christopher RATH, BEc, MMgt MLC

Member Photo
Member of the Legislative Council
Temporary Chair of Committees
Member of the Liberal Party
Term of service expires 57th Parliament (03 Mar 2023)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Member of the Legislative Council
A The Hon. Chris Rath, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
P (02) 9230 2534
E office.rath@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Mar 2022 Elected for the balance of the term of the Hon. Don Harwin
Temporary Chair of Committees 09 Aug 2022
Member, Committee on Children and Young People 30 Mar 2022
Member, Committee on the Independent Commission Against Corruption 30 Mar 2022
Member, Joint Standing Committee on Electoral Matters 30 Mar 2022
Member, Portfolio Committee No. 6 - Transport 29 Mar 2022
Member, Portfolio Committee No. 1 - Premier and Finance 29 Mar 2022
Chair, Standing Committee on Law and Justice 29 Mar 2022
Member, Standing Committee on Law and Justice 29 Mar 2022
Member, Standing Committee on Social Issues 29 Mar 2022
Member, Select Committee on Barangaroo sight lines 12 Aug 2022
Substitute Member, Privileges Committee 17 Aug 2022 Special Report No. 14 of the Public Accountability Committee
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, Portfolio Committee No. 2 - Health 29 Mar 2022 16 Aug 2022 4 months 19 days
Member, Select Committee on the Government's management of the Powerhouse Museum and other museums and cultural projects in New South Wales 29 Mar 2022 30 Sep 2022 6 months 2 days
About the Electorate

Biography
Political Party Activity

Joined the NSW Division of the Liberal Party of Australia in 2006. Urban Vice-President from 2019 to 2022 under the leadership of Party President Hon Philip Ruddock AO. Member of the NSW State Executive 2015 to 2022. State Council Delegate since 2008. Local Government Oversight Committee 2016 to 2019. Campaign Manager for the Miranda electorate in 2015. President of Throsby Young Liberals 2007 to 2018. NSW Young Liberal Executive 2011-12. Federal Young Liberal Executive 2012. Life Member of the NSW Young Liberals.

Community Activity

Board Member of Commonwealth Day Council. Board Member of Australia Youth Trust. Parishioner at Christ Church St Laurence, Sydney. 

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Bachelor of Economics (BEc), University of Sydney. Master of Management (MMgt), University of Sydney.

2015 to 2022 Government Relations Manager, Insurance Australia Group (IAG).  

Mr Rath has a chapter published in a book relating to Australian political thought- The Forgotten People: Updated, Liberal Essays on Modern Australia, edited by Paul Ritchie 2018.   

Interests include- marathon running, sailing, skiing, opera, history, free-market economics, and of course politics. 

Additional Information