Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

The Hon. Taylor Mitchell MARTIN, MLC

Member Photo
Member of the Legislative Council
Temporary Chair of Committees
Member of the Liberal Party
Term of service expires 56th Parliament (01 Mar 2019)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Member of the Legislative Council
A The Hon. Taylor Martin, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
P 02 9230 2985
F 02 9230 2988
E taylor.martin@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Council 03 May 2017 Elected for the balance of the term of the Hon. Michael Gallacher
Temporary Chair of Committees 14 Mar 2018
Member, Portfolio Committee No. 6 - Planning and Environment 30 Nov 2017
Chair, Standing Committee on State Development 13 Feb 2018
Member, Standing Committee on State Development 13 Feb 2018
Member, Portfolio Committee No. 1 - Premier and Finance 22 Jun 2017
Member, Select Committee on Electricity Supply, Demand and Prices in New South Wales 17 Aug 2017
Member, Public Works Committee 28 Mar 2018
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, Portfolio Committee No. 3 – Education 22 Jun 2017 30 Nov 2017 5 months 9 days
Member, Committee on the Ombudsman, the Law Enforcement Conduct Commission and the Crime Commission 08 Aug 2017 23 Nov 2017 3 months 16 days
About the Electorate

Biography
Political Party Activity

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Additional Information

21 June 2017: