Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr David Ryrie

Mr David RYRIE (1829 - 1893)

Member Photo
Date of Birth: 16/08/1829
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 13/07/1893
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 18 Jul 1884 07 Oct 1885 1 year 2 months 20 days
Member for Monaro 18 Jul 1884 07 Oct 1885 1 year 2 months 20 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. With brother Alexander at one time owned and ran Burnima, Bombala; in 1865 was living at Micalago a 35,000 acre run probably held with Alexander and with other members of family purchased Coolringdon, Cooma, (26,000 acres), and occupied and developed it during the rest of his life.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Stewart Ryrie, Deputy Commissary-General and pastoralist, and Isabella Cassels. Married Ellen Eliza Faunce on 8 November 1865 at Dodsworth, Queanbeyan district and had issue, 5 daughters and 6 sons. Church of England.
Additional Information