Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr Jamie Thomas Parker

Mr Jamie Thomas PARKER, BEcon, MPolEc MP

Member Photo
Member of the Legislative Assembly
Member for Balmain
Member of The Greens
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Balmain Electorate Office
A Mr Jamie Parker, MP
112A Glebe Point Road
GLEBE NSW 2037
P (02) 9660 7586
F (02) 9660 6112
E balmain@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 26 Mar 2011
Member for Balmain 26 Mar 2011
Member, Committee on Environment and Planning 28 May 2015
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, Legislative Assembly Committee on Economic Development 22 Jun 2011 06 Mar 2015 3 years 8 months 13 days
Member, Legislative Assembly Committee on Environment and Regulation 22 Jun 2011 06 Mar 2015 3 years 8 months 13 days
About the Balmain Electorate
Electorate description: Inner Metropolitan. Residential suburban. Located inner Sydney.

Principal suburbs: Annandale, Balmain, Balmain East, Birchgrove, Camperdown, Forest Lodge, Glebe, Leichhardt, Lilyfield, Pyrmont, Rozelle, Ultimo.

Area: 16.15 sq km.

Population: 74,301. Enrolment: 55,559.

Biography
Political Party Activity

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Bachelor of Economics (BEcon), Macquarie University. Master of Political Economy (MPolEc), University of Sydney.

Additional Information

Jamie Parker Community Recognition Notices