Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr William Folster

Mr William FOLSTER (1894 - 1954)

Member Photo
Date of Birth: 27/03/1894
Place of Birth: Brunswick, Victoria, Australia
Date of Death: 23/11/1954
Place of Death: Orange, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Member for Orange 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). President of electorate councils. Joined the Heffron group in 1939
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Engineer. Arrived in Orange as a child. Educated at Orange East public school; served an engineering apprenticeship with 'Cocky' Robinson, joined Railways Department in Wellington as a fitter in 1915, dismissed in strike, re-employed from 1917 until 1920 at Wellington, Tenterfield from 1920 until 1924, steam shed inspector at Nyngan from 1924 until 1926, Murrurundi until 1927; resigned to open an engineering business in Orange; later was a boiler inspector for Western Districts. Worked for government during the war. Prominent in amateur musical performances. Keen footballer, swimmer and cyclist; Author
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Folster, terracotta burner, and Elizabeth Whitworth. Married Vashti Lurline Hart on 29 July 1916 and had issue, 2 daughters. Congregationalist. Burial at Orange cemetery from Congregationalist church.
Additional Information