Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr Alfred Hugh Dennis

Mr Alfred Hugh DENNIS (1924 - )

Member Photo
Date of Birth: 31/07/1924
Place of Birth: Bondi, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 21 Mar 1959 05 Feb 1962 2 years 10 months 16 days
Member for Blacktown 21 Mar 1959 05 Feb 1962 2 years 10 months 16 days
Political Party Activity
Liberal Party. Secretary of the Richmond branch, delegate of Hawkesbury state and Mitchell federal electorate conferences; vice president of the Central West Regional Conference; lost preselection and stood as an Independent in 1962 and 1965.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Dairy farmer and stock breeder. Educated at Blacktown public school. Commonwealth reconstruction trainee at Yanco Experimental Farm. Dairy farmer near Richmond; Illawarra Shorthorn stud; also contractor; foundation member of Earth Movers and Plant Hire Association of New South Wales; chairman of Windsor District Milk Zone dairymen's Council, member of New South Wales executive; executive of Primary Producers Union (1968); member of Hawkesbury Valley District Cooperative Society. Moved to Hervey Bay in Queensland in 1970, manufacturer of masonry products; Lions Club
Military Service
Served in 2nd Australian Infantry Forces, South West Pacific.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of Windsor Council 1956 - 1959
Personal
Son of Alfred Walter, ship's engineer, and Dulcie Ann Wilson. Married Mary Dexter on 8 July 1944 and had issue, 2 daughters and 1 son. Church of England.
Additional Information