Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Colonel Arthur Edmund Colvin

Colonel Arthur Edmund COLVIN, M.C.,M.B.,Ch.M.,F.R.A.C.S (1884 - 1966)

Member Photo
Date of Birth: 24/04/1884
Place of Birth: Jamberoo, New South Wales, Australia
Date of Death: 20/08/1966
Place of Death: Potts Point, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 08 Sep 1932 22 Apr 1934 1 year 7 months 15 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 7 September 1932.
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1955 21 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Dates of Election 21 November 1933 and 18 December 1942. Granted retention of title of 'Honourable' for life.
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Surgeon and physician. Educated at Auburn public school, Newington College; The King's School, Parramatta and University of Sydney., MB ChM 1908; Fellow of the Royal Australian College of Surgeons; resident medical officer, Sydney Hospital in 1908, pathologist in 1909; practised at Orange; returned to practise in Orange, in general practice then specialising in opthalmic surgery; director of Western Newspapers Limited and Western Daily Pty Ltd; honorary surgeon to the Duke of York in 1927 tour and to Duke of Gloucester in 1934; secretary of Western Division of British Medical Association of New South Wales. Member of hospital commission from 1929, vice chairman in 1934, of Medical Board of New South Wales from 1937, of Sydney Hospital Board from 1944 until 1963; associated with Far West Children's Health Scheme, Legacy, Spastic Centre Council, Orange Agricultural and Pastoral Society; councillor of Fairbridge Farm Schools; associated with a number of sporting organisations, including the Orange Jockey Club; Union and Australia Clubs.
Military Service
Served with field ambulance unit and on administrative staff of Army Medical Corps, with Australia Infantry Forces from 1915 until 1917, Egypt, United Kingdom, and France, Major, Military Cross, mentioned in despatches, gassed; Assistant Director General of the Army Medical Services from 1939 until 1943, adviser on medical and hospital matters to the Director General of Manpower from 1944 until 1945, colonel.
Honours Received
Commander of the British Empire (CBE) in 1935
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Orange from 1921 until 1941, Mayor from 1923 until 1930, 1935
Personal
Son of Edmund Alexander Colvin, Minister, and Gertrude Elizabeth Reynolds Huntley. Married Edith Jaques Stack on 20 September 1910 and had no issue. Funeral with Church of England rites.
Additional Information