Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

Mr James Henry GRIFFIN, BA MP

Member Photo
Member of the Legislative Assembly
Member for Manly
Member of the Liberal Party
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Manly Electorate Office
A Mr James Griffin, MP
Shop 2
2 Wentworth Street
MANLY NSW 2095
P (02) 9976 2773
F (02) 9976 2993
E manly@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Apr 2017
Member for Manly 08 Apr 2017
Chair, Committee on Environment and Planning 26 Sep 2018
Member, Committee on Environment and Planning 20 Sep 2018
Deputy Chair, Committee on the Health Care Complaints Commission 25 Oct 2018
Member, Committee on the Health Care Complaints Commission 20 Sep 2018
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, Legislation Review Committee 01 Jun 2017 23 Nov 2017 5 months 23 days Elected Chair of the Committee on 23 November 2017 (see separate entry).
Chair, Legislation Review Committee 23 Nov 2017 20 Sep 2018 9 months 29 days
About the Manly Electorate
Inner metropolitan, residential suburban. Located Sydney.

Principal suburbs: Balgowlah, Balgowlah Heights, Brookvale, Clontarf, Curl Curl, Dee Why, Fairlight, Freshwater, Manly, Manly Vale, Mosman, North Balgowlah, North Curl Curl, North Manly, Queenscliff, Seaforth.

Area: 31.68 sq km.

Population: 75,522. Enrolment: 54,813.

Biography
Political Party Activity

2006 to present Member, Manly Branch of the Liberal Party 2006.

Community Activity

Chairman, Little Manly Community Forum 2002. Adjunct Lecturer, University of Notre Dame Business School (current). Advisory Board Member, University of Sydney Social Innovation Hub (current).

Local Government Activity

2015 to 2016 Deputy Mayor, Manly Council. 2012 to 2016 Councillor, Manly Council.

Military Service

Honours Received

NSW Young Business Person of the Year, NSW Business Chamber, 2015.

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Bachelor of Arts (BA), University of Notre Dame, Australia.

2014 to 2017 Director, KPMG Australia. 2009 to 2014 Co-founder, SR7.

Additional Information

Inaugural Speech, 3 May 2017: