Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr (Peter) Peter William Webb

Mr Peter William WEBB (1953 - )

Member Photo
Date of Birth: 07/03/1953
Place of Birth: Queanbeyan, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 27 Mar 1999 28 Feb 2003 3 years 11 months 2 days
Member for Monaro 27 Mar 1999 28 Feb 2003 3 years 11 months 2 days
Political Party Activity
National Party
Community Activity
Mayor and Councillor, Yarrowlumla Shire. Volunteer Fire Fighter.
Qualifications, occupations and interests
Grazier and woolgrower. Educated at Canberra Grammar School (Australian Capital Territory), Yanco Agricultural College. Recreational interests include arts & crafts, bushwalking and flying.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married (1) and had issue 2 sons. Married (2) June on 15 May 1999.
Additional Information