Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr Robert Stopford

Mr Robert STOPFORD, M.D (1862 - 1926)

Member Photo
Date of Birth: 12/02/1862
Place of Birth: Upholland, Lancashire, England
Date of Death: 28/01/1926
Place of Death: Balmain, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Mar 1922 18 Apr 1925 3 yrs 25 days
Member for Balmain 25 Mar 1922 18 Apr 1925 3 yrs 25 days
Political Party Activity
Protestant. Federal Liberal in England., Labor in New Zealand and Australia; left over conscription, national councillor of National Association 1917 - 1920, 1921 - 1922, vice president 1920 - 1921, 1925 - 1926.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Medical Practitioner. Educated at University College, Liverpool, Licentiate of the Royal College of Practitioners, Licensed Midfwife Physical, Ireland; physician Southport, England; went to New Zealand in c.1902 and settled in Wellington, associated with child welfare movement inaugurated by Lady Plunkett; arrived in Sydney in 1911, resided in Balmain, ran a children's clinic for eight years, then mainly as a consultant; president of Poultry and Pigeon Club; Freemason.
Military Service
Member of volunteers, 3rd King's Liverpool Regiment in England.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of John Stopford, property owner, and Jane Elizabeth Yates. Church of England. Funeral at South Head cemetery from St Mary's Church of England, Balmain.
Additional Information