Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr Laurie Donald Thomas Ferguson

Mr Laurie Donald Thomas FERGUSON, B.Ec.,M.A (1952 - )

Member Photo
Date of Birth: 07/07/1952
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 24 Mar 1984 16 Feb 1990 5 years 10 months 24 days
Member for Granville 24 Mar 1984 16 Feb 1990 5 years 10 months 24 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined 1967 at Guildford Branch; 1981 Granville East Branch. Held a variety of local party positions, primarily secretary - treasurer of Reid FEC. Administrative Committee and Disputes Committee. Shadow Minister for Aboriginal Affairs and Administrative Services.
Community Activity
Member of Guildford Bowling Club. Granville Bowling Club, Granville Returned Servicemen's League and Granville Soccer Supporters Club. Member of Guildford Leagues Club, Merrylands Returned Serviceman's Leagues Club.
Qualifications, occupations and interests
Research Officer for Federated Miscellaneous Workers Union 1976 - 1984. Educated at St Patrick's School, Guildford and St Patrick's College, Strathfield and the University of Sydney, B.Ec, Master of Arts (History). Recreations include sport, films and reading.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Reid from 1990
Local Government Activity
Personal
Son of Laurie (Jack) Ferguson, former Member of the Legislative Assembly, and his wife Mary Ellen. Married Maureen Walsh on 26 March 1983.
Additional Information