Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Mr (Edward) Edward Cox

Mr Edward COX

Member Photo
Date of Birth:
Place of Birth: England
Date of Death: 18/05/1868
Place of Death: New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 26 Nov 1851 01 May 1855 3 years 5 months 6 days A Non-Elective Member of the first Legislative Council 1843 – 1856
Member of the NSW Legislative Council 24 Jul 1866 18 May 1868 1 year 9 months 25 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 5 June 1866.
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace. Member of the Committee of the Cumberland Agricultural Society.
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. Was a pastoralist and stud farmer when he was nominated to the old Legislative Council. Inherited property from his father at Mulgoa, where he built 'Fernhill' in 1840. Owned other stations including squatting interests, where he bred merinos.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William, a militiary officer, and Rebecca, nee Upjohn. Parents arrived in New South Wales in 1800 as his father was an officer in the New South Wales Corps. His father later became a pioneer road-builder and pastoralist. Married Jane Maria Brooks. Was the father of Edward King Cox, member of the Legislative Assembly from 1874 to 1883.
Additional Information
References: Australian Dictionary of Biography, volume one, pp258-9; Australian Dictionary of Biography, volume three, pp482-3; Sands Sydney Directory, 1858-9; Ford's Sydney and Commercial Directory, Sydney 1851, pXXXIII; The New South Wales Gazetteer, Sydney 1866.