Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

The Hon. Emily Jane SUVAAL, BN MLC

Member Photo
Member of the Legislative Council
Member of the Australian Labor Party
Term of service expires 59th Parliament (07 Mar 2031)
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Member of the Legislative Council
A The Hon. Emily Suvaal, MLC
Parliament House
Macquarie Street
SYDNEY NSW 2000
P (02) 9230 2731
E [email protected]

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member, Joint Select Committee on Arts and Music Education and Training in New South Wales 15 May 2024
Member, Joint Select Committee on the NSW Reconstruction Authority 29 Nov 2023
Member, Joint Select Committee on Protecting Local Water Utilities from Privatisation 24 Aug 2023
Member, Animal Welfare Committee 29 Jun 2023
Member, Committee on Children and Young People 29 Jun 2023
Member, Select Committee on Birth Trauma 28 Jun 2023
Chair, Standing Committee on State Development 23 May 2023
Member, Portfolio Committee No. 2 - Health 17 May 2023
Member, Portfolio Committee No. 3 - Education 17 May 2023
Member, Portfolio Committee No. 8 - Customer Service 17 May 2023
Member, Standing Committee on Social Issues 17 May 2023
Member, Standing Committee on State Development 17 May 2023
Member of the NSW Legislative Council 25 Mar 2023
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Member, Select Committee on the Feasibility of Undergrounding the Transmission Infrastructure for Renewable Energy Projects 13 Sep 2023 28 Mar 2024 6 months 16 days
About the Electorate

Biography
Political Party Activity

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Additional Information