Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Member Details

Mr Jihad DIB, MP

Member Photo
Member of the Legislative Assembly
Member for Lakemba
Shadow Minister for Skills and TAFE, Shadow Minister for Youth, Shadow Minister for Juvenile Justice, and Shadow Minister Assisting on Multiculturalism
Member of the Australian Labor Party
Contact Details
To ensure the speediest handling of messages, please select the correct address.
Lakemba Electorate Office
A Mr Jihad Dib, MP
Shop 21
Broadway Plaza
PUNCHBOWL NSW 2196
Postal Mr Jihad Dib MP
PO Box 80
PUNCHBOWL NSW 2196
P (02) 9759 5000
F (02) 9759 1945
E lakemba@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity
Current Positions
Position Start Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 28 Mar 2015
Member for Lakemba 28 Mar 2015
Shadow Minister Assisting on Multiculturalism 03 Jul 2019
Shadow Minister for Juvenile Justice 03 Jul 2019
Shadow Minister for Skills and TAFE 03 Jul 2019
Shadow Minister for Youth 03 Jul 2019
Prior Positions
Position Start End Period Notes
Shadow Minister for Education 10 Mar 2016 03 Jul 2019 3 years 3 months 24 days
About the Lakemba Electorate
Electorate description: Inner metropolitan. Residential suburban. Located Sydney, south.

Principal suburbs: Bankstown, Belmore, Beverly Hills, Chullora, Greenacre, Lakemba, Mount Lewis, Narwee, Punchbowl, Riverwood, Roselands, Wiley Park.

Area: 23.70 sq km.

Population: 84,566. Enrolment: 55,320.

Biography
Political Party Activity

Community Activity

Local Government Activity

Military Service

Honours Received

Personal

Qualifications, Occupations and Interests

Additional Information

Inaugural Speech, 13 May 2015: