NSW Elections
Links
Site Links
Index to Candidates
Tink to Tuck
<< | >> | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | Women
Tink, Andrew Arnold Party % Vote
1988 Eastwood Elected Liberal Party 63.26
1991 Eastwood Re-elected Liberal Party 62.36
1995 Eastwood Re-elected Liberal Party 55.68
1999 Epping Re-elected Liberal Party 44.09
2003 Epping Re-elected Liberal Party 45.60
Toal, Leila Bama (F) Party % Vote
1999 Mount Druitt Unity 2.84
Tobin, Brian Party % Vote
1987 Heathcote (by-elec) Independent 6.12
Todd, David Blair Party % Vote
1903 Tamworth (by-elec) Independent 0.43
Todd, David Smith Party % Vote
1898 Macquarie Independent 0.61
Todhunter, Ernest Percy Party % Vote
1925 Cootamundra Nationalist 3.15
Tomkins, William Herbert Party % Vote
1910 Clyde Labor Party 40.45
1913 Corowa Labor Party 34.50
1920 Goulburn Progressive 3.65
Tomlin, Terence George Party % Vote
1968 Phillip Liberal Party 23.41
Tompsitt, George Party % Vote
1887 Queanbeyan Free Trade 43.17
1891 Braidwood Free Trade 23.57
Toms, Peter Macquarie Party % Vote
1981 Maitland (by-elec) Elected Liberal Party 48.02
1981 Maitland Defeated Liberal Party 36.85
Toner, Robert Stephen Party % Vote
1973 Lane Cove Labor Party 19.63
Tonge, Arthur Party % Vote
1922 North Shore Labor Party 0.12
1925 North Shore Labor Party 6.35
1926 North Shore (by-elec) Elected Labor Party Unopposed
1927 Canterbury Re-elected Labor Party 53.85
1930 Canterbury Re-elected Labor Party 68.40
1932 Canterbury Defeated Labor Party 46.61
1935 Canterbury Elected Labor Party 50.55
1938 Canterbury Re-elected Labor Party 54.32
1941 Canterbury Re-elected Labor Party 78.03
1944 Canterbury Re-elected Labor Party 72.13
1947 Canterbury Re-elected Labor Party 55.45
1950 Canterbury Re-elected Labor Party 58.80
1953 Canterbury Re-elected Labor Party 66.52
1956 Canterbury Re-elected Labor Party 59.35
1959 Canterbury Re-elected Labor Party 58.64
Tongsumrith, Somchai Party % Vote
2003 Granville Unity 2.16
Tonkin, James Ebenezer Party % Vote
1885 Macquarie East - 13.74
1887 Macquarie East Elected Free Trade 35.24
1889 Macquarie East Re-elected Free Trade 35.62
1891 Macquarie East Re-elected Free Trade 35.13
1892 Macquarie East (by-elec) Re-elected Free Trade 61.54
1894 Macquarie Re-elected Free Trade 38.61
1895 Macquarie Defeated Free Trade 32.61
Tonkin, John Party % Vote
1970 Georges River (by-elec) Liberal Party 40.32
1981 Rockdale Liberal Party 30.79
Tonkin, Norman Party % Vote
1973 Heathcote Independents 9.73
Tonking, Alwyn Uren Party % Vote
1932 Orange Elected United Australia 31.65
1935 Orange Re-elected United Australia 54.02
1938 Orange Re-elected United Australia 56.06
1941 Orange Defeated United Australia 43.64
Toogood, Thomas Russell (Tom) Party % Vote
1991 Maitland Call to Australia 2.05
Toohey, Annie Howard (F) Party % Vote
1920 Botany Socialist 0.61
Toohey, James Matthew Party % Vote
1885 South Sydney Elected - 16.07
1887 South Sydney Re-elected Protectionist 11.78
1889 South Sydney Re-elected Protectionist 12.58
1891 South Sydney Re-elected Protectionist 10.92
1894 Tamworth Ind Protectionist 2.47
Toohey, John Thomas Party % Vote
1880 Monaro - 24.69
1882 Monaro - 29.35
Toohey, Terence Michael (Michael) Party % Vote
2003 Heathcote Aust. Against Further Immigration 2.28
Toole, Jack Party % Vote
1956 Bathurst Liberal Party 36.83
Toole, Trevor Lawrence Party % Vote
1984 Bathurst National Party 13.06
1995 Bathurst National Party 45.40
Toombs, Samuel Party % Vote
1913 Hurstville Elected Labor Party 46.38
1917 Hurstville Defeated Labor Party 40.57
1918 Upper Hunter (by-elec) Labor Party 48.20
1920 St George Labor Party 10.13
1922 St George Labor Party 9.16
Toomey, James Morton Party % Vote
1894 Boorowa Labor Party 46.36
1895 Boorowa (by-elec) Labor Party 46.45
1898 Boorowa Labor Party 37.76
1901 Goulburn Labor Party 36.91
Toorneman, Harmanus Party % Vote
1984 Hawkesbury Labor Party 31.96
Tooth, Robert Party % Vote
1858 Sydney Hamlets - 30.43
1858 Sydney City Elected - 14.05
1860 West Sydney - 7.82
Tooth, Robert Lucas Party % Vote
1879 East Sydney (by-elec) - 36.22
1880 Monaro Elected - 29.81
1882 Monaro Re-elected - 33.01
Tooth, William Butler Party % Vote
1858 Moreton, Wide Bay, Burnett and Maranoa Elected - 51.85
1859 Moreton East - 39.25
Torbay, George Richard (Richard) Party % Vote
1999 Northern Tablelands Elected Independent 44.15
2003 Northern Tablelands Re-elected Independent 71.32
2007 Northern Tablelands Re-elected Independent 72.74
Torpey, Steven Anthony Party % Vote
1991 North Shore Labor Party 7.91
Torpy, James Party % Vote
1882 Orange - 25.20
1889 Orange Elected Protectionist 27.23
1891 Orange Re-elected Protectionist 26.03
Torr, Bradley Scott Party % Vote
2003 Bankstown One Nation 1.34
Torzsok, Sandor Party % Vote
1984 Bass Hill Citizens Action 4.39
1990 Smithfield (by-elec) Independent 5.41
1992 Davidson (by-elec) Independent 0.07
Tout, Frederick Henry Party % Vote
1922 Cootamundra Progressive 8.86
Townend, Christine Elizabeth (F) Party % Vote
1978 Willoughby Australian Democrats 6.65
1984 Mosman Australian Democrats 4.82
Towner, Malcolm Michael Party % Vote
1962 Sutherland D.L.P. 1.64
1965 Blacktown Independent 3.02
Townsend, Alfred Richard Party % Vote
1937 Corowa (by-elec) Country Party 21.05
1946 Albury (by-elec) Country Party 26.97
Townsend, G W Party % Vote
1889 Mudgee Protectionist 16.27
Townsend, William John Party % Vote
1932 Hamilton Communist 0.98
Townshend, Frank Party % Vote
1901 Uralla-Walcha Independent 0.24
Townshend, George Party % Vote
1869-70 Paterson - 0.27
1872 Paterson - 4.00
Toyer, Reynold Wilbur Party % Vote
1976 Burrendong Labor Party 42.11
1978 Burrendong Labor Party 41.72
Tracey, Robert Lance Party % Vote
1988 Maroubra Independent 2.98
Tracy, John Frederick Party % Vote
1995 Tamworth The Country Party 3.43
Traill, William Henry Party % Vote
1887 East Sydney Protectionist 10.36
1887 South Sydney (by-elec) Protectionist 49.62
1889 South Sydney Elected Protectionist 13.02
1891 South Sydney Re-elected Protectionist 11.97
1894 Sydney-Cook Defeated Protectionist 33.83
1895 Sydney-Cook Protectionist 45.23
1898 Balmain South National Federal 41.31
Tran, Cong Dai (NO GENDER) Party % Vote
2003 Rockdale Unity 1.73
Tranter, Kellie Ann (F) Party % Vote
2007 Maitland Independent 8.22
Trant-Fischer, Suzanne (F) Party % Vote
1991 Port Macquarie Call to Australia 2.20
Travers, William Holmes Party % Vote
1947 North Sydney Liberal Party 46.13
Treasure, Percy Henry Party % Vote
1944 South Coast Ind Democrat 11.10
Treatt, Eric Burford Party % Vote
1925 Cootamundra Progressive 0.75
Treatt, Rupert Holman Party % Vote
1930 Coogee Independent 0.51
Treatt, Vernon Haddon Party % Vote
1927 Willoughby Nationalist 39.32
1938 Woollahra Elected United Australia 53.62
1941 Woollahra Re-elected United Australia 67.68
1944 Woollahra Re-elected Democratic Party 50.50
1947 Woollahra Re-elected Liberal Party 69.75
1950 Woollahra Re-elected Liberal Party 76.09
1953 Woollahra Re-elected Liberal Party 67.61
1956 Woollahra Re-elected Liberal Party 70.84
1959 Woollahra Re-elected Liberal Party Unopposed
1962 Bligh Defeated Liberal Party 45.29
Treble, Arthur Thomas Party % Vote
1941 Lane Cove Labor Party 46.72
1944 Parramatta Labor Party 45.49
Trefle, Charles Bede Party % Vote
1920 Cootamundra Labor Party 1.79
Treflé, John Louis Party % Vote
1904 Upper Hunter Progressive 39.46
1906 Castlereagh (by-elec) Elected Labor Party 54.38
1907 Castlereagh Re-elected Labor Party 56.63
1910 Castlereagh Re-elected Labor Party 58.35
1913 Castlereagh Re-elected Labor Party 52.40
Tregurtha, John Stuart Party % Vote
1981 Northern Tablelands National Country Party 47.11
Treharne, Evan Thomas Party % Vote
1973 Goulburn Independents 1.49
Treloar, George Devine Party % Vote
1930 Ashfield Australian Party 8.86
Treloar, James Morison Party % Vote
2001 Tamworth (by-elec) Independent 22.72
Trenerry, Josiah Reynolds Party % Vote
1938 King Independent 9.70
Tresider, Ernest Philip Party % Vote
1927 Randwick Elected Nationalist 54.14
1930 Randwick Defeated Nationalist 35.51
Trethowan, Arthur King Party % Vote
1910 Deniliquin Farmers and Settlers 40.70
1913 Burrangong Farmers and Settlers 49.72
Trevallion, Alexander Martin Party % Vote
1971 Upper Hunter Labor Party 22.34
Treyvaud, Ross Martin Party % Vote
2003 Cabramatta Independent 10.04
Trezise, Eric John Party % Vote
1991 Gosford Call to Australia 2.16
Tribe, William Frederick Party % Vote
1887 Tamworth Free Trade 23.64
1889 Tamworth Free Trade 29.88
1891 Tamworth Free Trade 19.94
Trickett, William Joseph Party % Vote
1880 Paddington Elected - 39.83
1882 Paddington Re-elected - 36.55
1883 Paddington (by-elec) Re-elected - Unopposed
1885 Paddington Re-elected - 16.45
1887 Paddington Re-elected Free Trade 19.10
Tripodi, Joseph Guerino (Joe) Party % Vote
1995 Fairfield Elected Labor Party 61.44
1999 Fairfield Re-elected Labor Party 60.07
2003 Fairfield Re-elected Labor Party 63.65
2007 Fairfield Re-elected Labor Party 58.28
Tripp, Edward Clavell Party % Vote
1932 King Communist 2.10
Troy, Dale Party % Vote
2003 Cessnock National Party 28.15
Troy, James Grant Party % Vote
1925 Western Suburbs Labor Party 1.30
Troy, John Patrick Party % Vote
1965 Murrumbidgee D.L.P. 3.01
Trubridge, Julia Anne (F) Party % Vote
1999 Bligh Euthanasia Referendum Party 0.50
Truer, Gustav George Party % Vote
1944 Concord Lang Labor 15.48
Truong, Andy Si Luong Party % Vote
2007 East Hills Unity 2.68
Truong, Loan Anh (NO GENDER) Party % Vote
2003 Maitland Unity 0.43
Truong, Nguyen Dat Party % Vote
2003 Fairfield Unity 8.57
Try, Daniel John Party % Vote
2003 Lakemba Liberal Party 17.35
Tsang, Alfred Tze-Shung Party % Vote
2003 Strathfield Unity 6.23
Tschanter, Dell (F) Party % Vote
2003 Swansea Liberal Party 29.38
Tsoulos, Jeannette Joy (F) Party % Vote
2007 Ku-ring-gai Australian Democrat 2.36
Tsui, Wai Chung (NO GENDER) Party % Vote
1999 Heathcote Unity 0.31
Tubbs, Michael Osmond Party % Vote
1968 Liverpool Communist 1.90
Tuck, Charles John Party % Vote
1922 Sydney Independent 0.07
Tuck, Michael Robert (Mick) Party % Vote
2003 Myall Lakes Independent 12.14
Tuck, Thomas Party % Vote
1895 Randwick Protectionist 8.85