NSW Elections
Links
Site Links
1910 Election Links
Prev/Next Election
1910 Election - Candidate Index
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | V | W | Y
Candidate Date Party District
A Top of Page
Allsopp, Thomas Henry 14/10/1910 Liberal Party Wickham
Arthur, Richard (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Middle Harbour
Ashford, William George (Defeated) 14/10/1910 Labor Party The Upper Hunter
Ashford, William George 16/08/1911 (by) Labor Party Liverpool Plains
Ashford, William George (Elected) 28/10/1911 (by) Labor Party Liverpool Plains
B Top of Page
Badgery, Francis Arthur (Elected) 19/07/1913 (by) Liberal Party Wollondilly
Bagnall, William Roy Clifford 14/10/1910 Labor Party St George
Ball, Richard Thomas (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Corowa
Barden, Tedbar 14/10/1910 Independent Marrickville
Beeby, Edward Augustus 14/10/1910 Liberal Party Wollongong
Beeby, George Stephenson (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Blayney
Beeby, George Stephenson (Re-elected) 23/01/1913 (by) Independent Blayney
Bennett, Walter 31/10/1910 Ind Liberal Durham
Black, George (Elected) 14/10/1910 Labor Party The Namoi
Blackwood, Arthur Alexander 14/10/1910 Ind Liberal Marrickville
Boston, Walter James 14/10/1910 Labor Party Wynyard
Bourke, Patrick Michael 05/03/1913 (by) Liberal Party Yass
Bridson, Hugh Ridgeway 31/10/1910 Labor Party Hastings and Macleay
Briner, George Stuart (Re-elected) 14/10/1910 Ind Liberal Raleigh
Brown, William (Re-elected) 31/10/1910 Liberal Party Durham
Bruntnell, Albert (Elected) 14/10/1910 Liberal Party Annandale
Bryant, Francis Henry 14/10/1910 Labor Party Armidale
Burgess, Ernest Henry 14/10/1910 Labor Party Canterbury
Burgess, George Arthur (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Burrangong
Burns, James 14/10/1910 Liberal Party The Macquarie
C Top of Page
Cahill, William 14/10/1910 Labor Party The Clarence
Cann, John Henry (Re-elected) 23/09/1910 Labor Party Broken Hill
Carmichael, Ambrose Campbell (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Leichhardt
Carroll, James George 14/10/1910 Liberal Party Burrangong
Clark, Edward Mann (Defeated) 21/10/1910 Ind Liberal St Leonards
Clutton, Walter Henry 14/10/1910 Liberal Party Kahibah
Coates, Joseph Farrer 14/10/1910 Labor Party Bathurst
Cochran, John Patrick (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Darling Harbour
Cocks, Arthur Alfred Clement (Elected) 21/10/1910 Liberal Party St Leonards
Cohen, John Jacob (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Petersham
Colditz, Henry Thomas William 14/10/1910 Labor Party Gough
Collins, Thomas James 14/10/1910 Liberal Party Waratah
Cowling, Francis Borrill 14/10/1910 Labor Party Ashfield
Craig, Charles William 14/10/1910 Labor Party Allowrie
Crawford, Thomas Simpson (Elected) 14/10/1910 Labor Party Marrickville
Cullen, Philip 14/10/1910 Independent King
Cusack, John Joseph (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Queanbeyan
D Top of Page
Dacey, John Rowland (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Alexandria
Danahey, Cornelius James 14/10/1910 Labor Party Belubula
Davidson, George Mitchell 14/10/1910 Labor Party Annandale
Davidson, Robert (Defeated) 31/10/1910 Liberal Party Hastings and Macleay
Dawson, Adamson Berkley 14/10/1910 Labor Party Petersham
Dixon, James Middleton 18/05/1912 (by) Independent Alexandria
Donaldson, Robert Thomas (Re-elected) 14/10/1910 Ind Liberal Wynyard
Donnelly, William Joseph 14/10/1910 Liberal Party The Castlereagh
Dooley, James (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Hartley
Douglass, Henry Tregarthen 14/10/1910 Independent Waverley
Down, George Martin 21/10/1910 Labor Party St Leonards
Downes, Frederick William Arthur (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Camden
Duffield, Arthur 18/05/1912 (by) Socialist Alexandria
Duncan, Walter Leslie 14/10/1910 Labor Party Waverley
Dunn, William Fraser (Elected) 14/10/1910 Labor Party Mudgee
Dunn, William Fraser (Re-elected) 16/08/1911 (by) Labor Party Mudgee
E Top of Page
Eaton, John 14/10/1910 Independent Surry Hills
Edden, Alfred (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Kahibah
Egan, Michael Joseph 14/10/1910 Independent King
Elkin, Robert Andrew 31/10/1910 Labor Party Durham
English, John 14/10/1910 Ind Labor Belmore
Estell, John (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Waratah
Ewers, William Alfred 14/10/1910 Liberal Party The Lachlan
F Top of Page
Fallick, James (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Singleton
Fegan, John Lionel 14/10/1910 Liberal Party Redfern
Fell, David (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Lane Cove
Ferguson, William John 14/10/1910 Liberal Party Newtown
Ferguson, William John 18/05/1912 (by) Liberal Party Alexandria
Fern, Charles Stuart 14/10/1910 Labor Party Wollondilly
Fern, Charles Stuart (Elected) 02/12/1911 (by) Labor Party Cobar
FitzGerald, John Daniel 14/10/1910 Labor Party Darlinghurst
Fitzpatrick, John Charles Lucas (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Orange
Fletcher, John George 14/10/1910 Liberal Party The Murrumbidgee
G Top of Page
Gager, John 14/10/1910 Independent Canterbury
Gardiner, Arthur Rowland (Elected) 14/10/1910 Labor Party Newcastle
Gilbert, Owen (Defeated) 14/10/1910 Liberal Party Newcastle
Gilbert, Owen 16/08/1911 (by) Liberal Party Mudgee
Gillies, John (Re-elected) 14/10/1910 Ind Liberal Maitland
Gillies, William Neal 14/10/1910 Labor Party The Richmond
Graham, James (Defeated) 14/10/1910 Liberal Party Surry Hills
Grahame, William Calman (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Wickham
Grant, John 14/10/1910 Labor Party Corowa
Gregg, James William 14/10/1910 Independent Gloucester
Griffith, Arthur Hill (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Sturt
Grogan, Bernard John 14/10/1910 Liberal Party Yass
H Top of Page
Hall, Brinsley (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party The Hawkesbury
Harris, Reginald 14/10/1910 Ind Liberal Northumberland
Haynes, John 14/10/1910 Independent Darlinghurst
Henley, Thomas (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Burwood
Hickey, Simon (Elected) 18/05/1912 (by) Labor Party Alexandria
Hindmarsh, George Thomas (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Rous
Hogan, Cornelius 14/10/1910 Labor Party Gloucester
Hogue, James Alexander (Defeated) 14/10/1910 Liberal Party The Glebe
Hollis, Percy Frank 14/10/1910 Labor Party Goulburn
Hollis, Robert (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Newtown
Holman, William Arthur (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Cootamundra
Horne, Henry Edwin (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Liverpool Plains
Horne, James Christie 14/10/1910 Independent Alexandria
Hoskins, Tom James 14/10/1910 Liberal Party Rozelle
Howe, George William 14/10/1910 Liberal Party Botany
Hoyle, Henry Clement (Elected) 14/10/1910 Labor Party Surry Hills
Hunt, John Charles (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Sherbrooke
Hurley, John 14/10/1910 Liberal Party Balmain
Hutton, Sydney Edward 14/10/1910 Labor Party Lane Cove
I Top of Page
Innes-Noad, Sidney Reginald 14/10/1910 Liberal Party Hartley
J Top of Page
James, Augustus George Frederic (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Goulburn
Jessep, Thomas 14/10/1910 Liberal Party Camperdown
Johnson, Clement 14/10/1910 Labor Party Raleigh
Johnston, Valentine Carlyle Ross Wood 23/01/1913 (by) Labor Party Blayney
Jones, Albert John Harold 14/10/1910 Labor Party The Hawkesbury
Jones, George Alfred (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party The Gwydir
Jones, James 14/10/1910 Independent King
Jones, Robert (Defeated) 14/10/1910 Liberal Party Mudgee
K Top of Page
Kearsley, William (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Northumberland
Keegan, Thomas Michael (Elected) 14/10/1910 Labor Party The Glebe
Kelk, William Stanger 14/10/1910 Liberal Party Blayney
Kelly, Andrew Joseph (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party The Lachlan
Kelly, Henry Edward 14/10/1910 Liberal Party Sturt
L Top of Page
Latimer, William Fleming (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Woollahra
Lee, Charles Alfred (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Tenterfield
Leonard, William Sidney 14/10/1910 Independent Phillip
Levien, Robert Henry (Re-elected) 14/10/1910 Ind Liberal Tamworth
Levy, Daniel (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Darlinghurst
Lloyd, Benjamin Clarence 14/10/1910 Labor Party Albury
Lonsdale, Edmund (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Armidale
Lord, John James 14/10/1910 Labor Party Tamworth
Lynch, John Patrick (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Ashburnham
M Top of Page
Macdonell, Donald (Re-elected) 23/09/1910 Labor Party Cobar
Macdonell, Donald (Re-elected) 23/09/1911 (by) Labor Party Cobar
Manning, Henry Edward 14/10/1910 Liberal Party Phillip
Masters, John Wilkins 19/07/1913 (by) Labor Party Wollondilly
Mayman, Neville 14/10/1910 Liberal Party King
McCarthy, James Florence 14/10/1910 Labor Party Woollahra
McCourt, William (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Wollondilly
McCoy, Rupert Stanley 14/10/1910 Liberal Party Marrickville
McCristal, Timothy William 14/10/1910 Ind Labor Pyrmont
McDonald, George Roy William (Elected) 14/10/1910 Labor Party Bingara
McFarlane, John (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party The Clarence
McGarry, Patrick (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party The Murrumbidgee
McGirr, John Joseph Gregory 14/10/1910 Labor Party Orange
McGirr, John Joseph Gregory (Elected) 05/03/1913 (by) Labor Party Yass
McGowen, James Sinclair Taylor (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Redfern
McLaurin, Gordon Ranald (Re-elected) 14/10/1910 Ind Liberal Albury
McLean, Francis Edward 14/10/1910 Labor Party Granville
McNeill, John (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Pyrmont
Meacle, Francis 14/10/1910 Ind Liberal Paddington
Meagher, Richard Denis (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Phillip
Meehan, John Charles (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party The Darling
Mercer, James Ballantine (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Rozelle
Middleton, David Dunn 14/10/1910 Ind Liberal Middle Harbour
Millard, William (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party The Clyde
Miller, Gustave Thomas Carlisle (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Monaro
Miller, John (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Bathurst
Minahan, Patrick Joseph (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Belmore
Moore, Samuel Wilkinson (Defeated) 14/10/1910 Liberal Party Bingara
Morrish, James John (Elected) 14/10/1910 Labor Party King
Morton, Henry Douglas (Elected) 31/10/1910 Independent Hastings and Macleay
Morton, Mark Fairles (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Allowrie
Moxham, Thomas Robert (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Parramatta
N Top of Page
Nicholson, Charles Edward (Elected) 28/10/1911 (by) Liberal Party Maitland
Nicholson, John Barnes (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Wollongong
Nielsen, Niels Rasmus Wilson (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Yass
Nobbs, John (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Granville
O Top of Page
Oakes, Charles William (Defeated) 14/10/1910 Liberal Party Paddington
O'Brien, Stephen Edward 14/10/1910 Labor Party Middle Harbour
Onslow, James William Macarthur (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Waverley
O'Reilly, Dowell Phillip 14/10/1910 Labor Party Parramatta
O'Reilly, Hubert de Burgh 14/10/1910 Ind Liberal The Namoi
Osborne, John Percy (Elected) 14/10/1910 Labor Party Paddington
P Top of Page
Page, Frederick Joseph (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Botany
Parkes, Varney (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Canterbury
Patten, Robert 14/10/1910 Farmers and Settlers Liverpool Plains
Pearson, John Gray 19/07/1913 (by) Independent Wollondilly
Pender, Sydney Henry Herbert 14/10/1910 Labor Party Singleton
Perry, John (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party The Richmond
Perry, John (Elected) 16/08/1911 (by) Liberal Party Liverpool Plains
Perry, John (Defeated) 28/10/1911 (by) Liberal Party Liverpool Plains
Peters, Henry John Frederick (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Deniliquin
Price, Richard Atkinson (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Gloucester
Pyers, Robert 14/10/1910 Independent Tenterfield
Q Top of Page
Quinn, Patrick 14/10/1910 Independent Newtown
R Top of Page
Reed, Frederick 14/10/1910 Liberal Party Leichhardt
Riley, Francis Edward 14/10/1910 Labor Party Bega
Roberts, Joseph 14/10/1910 Liberal Party Queanbeyan
Roberts, Robert 14/10/1910 Independent King
Robinson, Leo Whitby 14/10/1910 Independent Woollahra
Robson, William Elliot Veitch (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Ashfield
Rose, Samuel 14/10/1910 Independent The Clyde
Ryrie, Granville de Laune 14/10/1910 Liberal Party Cootamundra
S Top of Page
Scobie, Robert (Re-elected) 23/09/1910 Labor Party The Murray
Shepherd, William Frederick 14/10/1910 Liberal Party The Darling
Smith, George Henry 14/10/1910 Liberal Party Alexandria
Spear, Edward Joseph 14/10/1910 Liberal Party The Gwydir
Storey, David (Re-elected) 14/10/1910 Ind Liberal Randwick
Storey, John (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Balmain
Stuart-Robertson, Robert James (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party Camperdown
Sutton, John 14/10/1910 Liberal Party Pyrmont
T Top of Page
Taylor, Alfred Arthur 14/10/1910 Labor Party Rous
Taylor, William (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party St George
Thomas, Follet Johns (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Gough
Thompson, Andrew 14/10/1910 Labor Party Sherbrooke
Thomson, Andrew Archibald 14/10/1910 Ind Labor Darling Harbour
Thrower, Thomas Henry (Elected) 14/10/1910 Labor Party The Macquarie
Tomkins, William Herbert 14/10/1910 Labor Party The Clyde
Treflé, John Louis (Re-elected) 14/10/1910 Labor Party The Castlereagh
Trethowan, Arthur King 14/10/1910 Farmers and Settlers Deniliquin
Tytherleigh, Thomas 14/10/1910 Labor Party Burwood
V Top of Page
Vial, Laurence Philip 14/10/1910 Labor Party Maitland
Vial, Laurence Philip 28/10/1911 (by) Labor Party Maitland
Von Hagen, Conrad 14/10/1910 Labor Party Gordon
W Top of Page
Waddell, Thomas (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Belubula
Wade, Charles Gregory (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Gordon
Watkins, Robert George 14/10/1910 Ind Liberal Waverley
Weaver, Reginald Walter Darcy 14/10/1910 Liberal Party Ashburnham
Webster, Frederick William 14/10/1910 Labor Party Camden
Whereat, Reginald Reeves 14/10/1910 Labor Party Tenterfield
Willis, Henry (Elected) 14/10/1910 Liberal Party The Upper Hunter
Withington, John Swann 23/01/1913 (by) Liberal Party Blayney
Wood, William Herbert (Re-elected) 14/10/1910 Liberal Party Bega
Wright, William Davis 14/10/1910 Liberal Party Monaro
Y Top of Page
Young, George Richmond 14/10/1910 Labor Party Randwick