Legislative Council Standing Committee on Social Issues

The Standing Committee on Social Issues is a current standing committee of the Legislative Council, established 9 June 1988, re-established 9 May 2011.

The Standing Committee on Social Issues was first established in the 49th Parliament by resolution of the House of 9 June 1988. The Committee was reappointed in each of the subsequent Parliaments, most recently, on 9 May 2011 for the current 55th Parliament.

Under the resolution the functions of the Committee are to inquire into and report on any proposal, matter or thing concerned with the social development of the people in all areas of New South Wales.

Key areas of concern are: issues concerned with the social development and wellbeing of the people of New South Wales, including health, education, housing, ageing, disability, children’s services and community services, and matters concerned with citizenship, sport and recreation and gaming and racing.

SUBSCRIBE TO THE SOCIAL ISSUES COMMITTEE E-BULLETIN
To receive regular updates on Committee activities by email, subscribe by emailing the word 'subscribe' to the Committee Secretariat at socialissues@parliament.nsw.gov.au

Inquiries (click to show)

During the current parliament, the following inquiries have been undertaken by the committee:

ReferredInquiry Name
06/12/2012 Same sex marriage law in NSW (Completed)
15/11/2012 Strategies to reduce alcohol abuse among young people in NSW (Completed)
25/07/2011 Domestic violence trends and issues in NSW (Completed)
21/06/2011 Transition support for students with additional or complex needs and their families (Completed)

Records of 31 earlier inquiries conducted by the committee are also available online.

Submissions invited (click to show)


The committee is not actively receiving submissions at present. Past submissions may be available under the relevant inquiry.

Reports and government responses (click to show)

During the current parliament, the committee has or plans to table the following reports:
Report DateName of the report
13/12/2013Strategies to reduce alcohol abuse among young people in New South Wales
26/07/2013Same-sex marriage law in New South Wales
27/08/2012Domestic violence trends and issues in NSW
06/03/2012Transition support for students with additional or complex needs and their families
(there are also 49 reports from past Parliaments).

Members (click to show)

Position
Chair: The Hon. Niall BLAIR (Nat, LC Member).
Deputy Chair: The Hon. Helen WESTWOOD (ALP, LC Member).
Members:Ms Jan BARHAM (The Greens, LC Member)
 The Hon. Greg DONNELLY (ALP, LC Member)
 The Hon. Natasha MACLAREN-JONES (Lib, LC Member)
 The Hon. Dr Peter PHELPS (Lib, LC Member)

Contact (click to show)

RoleNamePhoneFaxEmail
Main contactMr Stewart Smith  socialissues@parliament.nsw.gov.au

Postal address (click to show)

NSW Parliament, Macquarie Street, Sydney NSW 2000

Terms of Reference establishing Committee (click to show)

Resolution passed 9 May 2011, Minutes No 5, Item 11

110509 Standing Committees Resolution at 9 May 2011.pdf



      
      

File Attachment Icon
Tabled Docs from 20 May 2002.pdf
File Attachment Icon
Tabled Docs II from 20 May 2002.pdf