Take our survey
Give us your feedback on the Parliament of NSW website and resources

Mrs Tanya DAVIES, BAppSc(Phty) MP

Mrs Tanya DAVIES,  BAppSc(Phty) MP
Member of the Legislative Assembly
Member for Mulgoa
Parliamentary Secretary Youth Affairs and Homeless
Member of the Liberal Party



Contact Details

A Mrs Tanya Davies, MP
Shop 1
159 Queen Street
ST MARYS NSW 2760
Postal Mrs Tanya Davies, MP
PO Box 138
St Marys NSW 2760
P (02) 9833 2913
F (02) 9833 4063
E mulgoa@parliament.nsw.gov.au

Parliamentary Activity

Current Positions

PositionStartNotes
Member of the NSW Legislative Assembly26 Mar 2011 
Member for Mulgoa26 Mar 2011 
Parliamentary Secretary for Youth Affairs and Homelessness24 Apr 2015 

Prior Positions

PositionStartEndPeriodNotes
Deputy Chair, Legislative Assembly Committee on Environment and Regulation22 Jun 20116 Mar 20153yrs 8mths 13days 
Member, Legislative Assembly Committee on Transport and Infrastructure17 Sep 20146 Mar 20155mths 18days 

Parliamentary Record

Mrs Davies' speeches in Hansard

About the Mulgoa Electorate

Outer metropolitan. Residential suburban and semi-rural. Located Sydneys Greater West.

Principal suburbs: Abbotsbury, Austral, Badgerys Creek, Cecil Hills, Cecil Park, Eastern Creek, Elizabeth Hills, Erskine Park, Glenmore Park, Horsley Park, Kemps Creek, Luddenham, Middleton Grange, Mount Vernon, Mulgoa, Orchard Hills, Raaf Orchard Hills, Regentville, St Clair, Wallacia, West Hoxton.

Area: 272.66 sq km.

Population: 71,517. Enrolment: 54,148.

For more detailed information see - https://www.elections.nsw.gov.au/districts/profiles/2015/Mulgoa

Biography

Political Party Activity - Member, Penrith Branch of the Liberal Party 2002 to present.

Community Activity - Patron, Nepean Little Athletics Centre, 2011. Member, St Marys RSL, 2010. Member, St Marys Rugby League Club, 2010. Member, St Marys Band Club, 2010. Member, Penrith Panthers, 2007.

Local Government Activity - Councillor, Penrith City Council August 2008 to present.

Personal - Married with 1 child.

Qualifications, Occupations and Interests - Bachelor of Applied Science (Physiotherapy) (BAppSc(Phty)), University of Sydney, 1993. Diploma in Training and Assessment, TAFE NSW, 2003.

August 1993 to August 1994 Physiotherapist, Western Sydney Area Health Service. June 1998 to October 2000 Secretary, University of Western Sydney, Nepean October 2000 to May 2004 Executive Assistant, University of Western Sydney. February 2002 to July 2009 Trainer, Western Sydney Institute of TAFE, Nepean College. August 2005 to June 2008 Executive Manager, Access Macquarie, Macquarie University. May 2009 to March 2011 Executive Manager, Campus Lining Villages.

Inaugural speech, 16 June 2011:

Tanya Davies Inaugural Speech.pdf



Keywords: Parliamentary Secretary
Last modified 10/06/2015 10:42:55