Mr Peter William WEBB (1953 - )**

  • Date of Birth: 07/03/1953
  • Place of Birth: Queanbeyan, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly27 Mar 199928 Feb 20033yr(s) 11mth(s) 2day(s)
Member for Monaro27 Mar 199928 Feb 20033yr(s) 11mth(s) 2day(s)
52nd (1999 - 2003)

Political Party Activity

National Party


Community Activity

Mayor and Councillor, Yarrowlumla Shire. Volunteer Fire Fighter.


Qualifications, occupations and interests

Grazier and woolgrower. Educated at Canberra Grammar School (Australian Capital Territory), Yanco Agricultural College. Recreational interests include arts & crafts, bushwalking and flying.


Personal

Married (1) and had issue 2 sons. Married (2) June on 15 May 1999.


Additional Information