The Hon. Keith James ENDERBURY (1935 - 2000)**

  • Date of Birth: 26/04/1935
  • Place of Birth: Bankstown, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 21/08/2000

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council30 Apr 19843 Mar 199510yr(s) 10mth(s) 2day(s)
A Member of the directly elected Legislative Council. Date of Election 24 March 1984.
Opposition Whip2 May 19893 Mar 19955yr(s) 10mth(s) 2day(s)
Granted retention of the title of "The Honourable" for Life.

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Organiser 1976-1984. Former Branch President, State Executive Council Secretary. Campaign director for many by elections. Candidate for State electorate of Byron 1976. Tweed Heads Branch, Kingscliff Branch, Byron Electorate, Coffs Harbour state electorate council.


Community Activity

Extensive experience in soccer football administration and local theatre groups.


Qualifications, occupations and interests

Photo Engraver. Storeman. Sheriff's Officer at Department of Justice and State Organiser with Australian Labor party. Interests include reading, tourism, police matters, anti-discrimination and licensed clubs.


Military Service

National Service 1953-1955.


Personal

Married Donna Dianne and had issue, 2 sons. Divorced.


Additional Information