Mr John Rawdon DONOVAN (1902 - 1976)**

  • Date of Birth: 24/10/1902
  • Place of Birth: Deniliquin, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 12/02/1976
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly25 Oct 193018 May 19321yr(s) 6mth(s) 24day(s)
Member for Murray25 Oct 193018 May 19321yr(s) 6mth(s) 24day(s)
29th (1930 - 1932)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Secretary of the Deniliquin branch. President of Deniliquin electorate council, delegate to state conference from 1928 until 1930


Qualifications, occupations and interests

Telegraphist and publican. Educated at Deniliquin Intermediate and night study; joined Postmaster General's Department in 1917 as a messenger boy and later a telegraphist; took over as a licensee of family's Edward River Hotel at Deniliquin in c.1926; after parliamentary defeat, employed in New South Wales Department of Labour and Industry from 1933 until 1935; private secretary to to Hon E.J Ward from 1941 until 1947; secretary of Australian delegation to International Labour Organisation conference in Geneva in 1947; Commonwealth Conciliation Commissioner from 1947 until 1956, retired; director of Deniliquin Hospital Board; secretary of Deniliquin Athletics Club and Deniliquin Licensed Victuallers Race Club from 1926 until 1930


Local Government Activity

Alderman at Deniliquin from 1920 until 1930


Personal

Son of John Herbert, publican and Lilian Munro. Married Hilda Thomson on 15 September 1928 and had issue, 2 daughters and 1 son. Roman Catholic. Buried in Northern Suburbs Lawn Cemetery from Our Lady of Perpetual Succour, Roman Catholic Church in West Pymble.


Additional Information