Mr Eric James ELLIS (1942 - )**

  • Date of Birth: 09/12/1942
  • Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly25 Mar 19955 Mar 19993yr(s) 11mth(s) 9day(s)
Member for South Coast25 Mar 19955 Mar 19993yr(s) 11mth(s) 9day(s)
51st (1995 - 1999)

Political Party Activity

Liberal Party. Joined the party in 1990. Elected member for South Coast, March 1995. Member of Shadow Community Services Committee, Shadow Environment Committee


Community Activity

Yalwal, Yarramunmun Management Committee, Office of Labour Market Adjustment Committee, Environmental Impact Statement Technical Advisory Group, Nowra Hill and surrounding District Australian Noise Exposure Task Force. Patron of Nowra Show Society Incorporated. Culburra and Districts Senior Citizens Association Incorporated. Probus Club of Jervis Bay, South Coast Rugby League Group Schoolboys.


Qualifications, occupations and interests

Pharmaceutical wholesaler. Operated a small pharmaceutical business for seven companies in South Coast area. Sales Manager with pharmaceutical company, retail manager of Woolworths, property owner. Recreational interests include horse riding, ten pin bowling (represented Australia), and family.


Military Service

Service with the 3rd Battalion Royal Australian Regiment Regular Army


Personal

Married Elaine, and had issue, 1 daughter and 2 sons.


Additional Information