Mr Donald Vincent COCHRANE (1904 - 1985)**

  • Date of Birth: 17/02/1904
  • Place of Birth: Charters Towers, Queensland, Australia
  • Date of Death: 29/01/1985
  • Place of Death: Ocean Shores, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council21 Mar 195022 Apr 196414yr(s) 1mth(s) 2day(s)
A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 March 1950 and 29 November 1951. Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. E.J. Eggins, resigned. Granted retention of title of 'Honourable' for life.

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Joined in 1920; expelled in 1959 for failing to support the abolition of the Legislative Council; Independent Labor.


Qualifications, occupations and interests

Businessman. Arrived in Sydney with parents in 1908. Educated in Chapel Street public school, Marrickville; worked on father's returned serviceman's block, Tarcutta, and following his death, held various positions in New South Wales and Queensland until after the depression; later in business, manufacturing electrical and storage batteries and of chemicals; importer; property and building; pig stud and beef cattle; also broker and financier; foundation president of Marrickville Businessmen's Club and of Day Nursery and Kindergarten, Marrickville; founded Marrickville Girls Club and Marrickville Boys Club; trustee of the Royal National Park, president of Durras Park Trust; delegate to Commonwealth Parliamentary Association in Canberra in 1859.


Local Government Activity

Alderman of Marrickville Municipal Council 1933 - 1957; Mayor 1944; executive member of Local Government Association from 1945 until 1947. Member of New South Wales Electricity Authority.


Personal

Son of Robert Henry Cochrane, engine driver, and Levinia Mary Yeo. Married Ruth Nuttal on 10 January 1943 and had issue 1 son. Atheist.


Additional Information