Mrs Jill Griffiths HALL (1949 - )**

  • Date of Birth: 16/11/1949
  • Place of Birth: Macksville, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly25 Mar 19951 Sep 19983yr(s) 5mth(s) 8day(s)
Member for Swansea25 Mar 19951 Sep 19983yr(s) 5mth(s) 8day(s)
51st (1995 - 1999)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP).


Community Activity

Lake Macquarie Police Citizens Youth Club.


Qualifications, occupations and interests

Rehabilitation Counsellor. Educated at Macksville High School and University of Newcastle (B.A). Recreational Interests include reading, surfing, swimming and walking.


Membership of other Parliaments & Offices Held

Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Shortland from 1998.


Local Government Activity

Councillor of Lake Macquarie City Council 1991 - 1995. Deputy Mayor 1993 - 1994.


Personal

Daughter of Bruce and Betty Simon. Married Lindsay Hall and had issue, 1 daughter and 2 sons.


Additional Information