Mr Edwin Alfred BRITT (1926 - 2013)**

  • Date of Birth: 11/11/1926
  • Place of Birth: Narranderra, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 06/12/2013
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly7 Oct 197828 Aug 19812yr(s) 10mth(s) 22day(s)
Member for Willoughby7 Oct 197828 Aug 19812yr(s) 10mth(s) 22day(s)
46th (1978 - 1981)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Joined ALP in 1956. Active as branch secretary and state executive secretary from late 1956 until election to Parliament in 1978.


Community Activity

Local Chairman of AUSCARE. After Parliament was director and honorary chairman of the Willoughby Retirement Community Association for over 14 years where he was responsible for managing the village and for arranging finance and the construction of an aged care facility for 30 residents of the retirement village and surrounding areas.


Qualifications, occupations and interests

Journeyed to Sydney from the farming district of Corobimilla near Narranderra in 1942, and joined the State Public Service. Worked in technical education until 1950 when he transferred to the Lotteries Office. Settled in Willoughby in 1950. Member of Royal Institute of Public Administration, New South Wales Branch. Member of Accounting Services Group, New South Wales Public Service. Recreational interests include grade tennis player and surfing. regular lawn bowler.


Military Service

Enlisted in Royal Australian Air Force ground staff in 1944


Local Government Activity

Alderman of Willoughby Council, Northbridge Ward 1965 - 1968 and 1975 until 1995. Member of Committees including Parks and Gardens, Finance, General Purpose, Aged Purposes, Seniors Concert, Foreshores Building Line, Joint Consultative Committee and Bicentennial.


Personal

Married Mary Hayes on 14 August 1976, and had no issue.


Additional Information