Mr Henry MOOR (1809 - 1877)**

  • Date of Birth: 01/01/1809
  • Place of Birth: Greenwich, Kent, England
  • Date of Death: 01/05/1877
  • Place of Death: Teddington, England
The Parliamentary Archives does not have a picture of this Member.

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council1 Jul 184930 Jun 18511yr(s) 11mth(s) 30day(s)
An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the District of Port Phillip

Qualifications, occupations and interests

Lawyer (solicitor). Educated at Reverend Charles P.Burney's School in Greenwich, he entered the legal profession. On 12 November 1831 he was admitted as an attorney in the Court of Common Pleas, Lincoln's Inn. From 1832 until 1841 he was in partnership in Furnival's Inn with John Simpson. Arrived in Melbourne in February 1842, commenced business as a conveyancer, and was admitted as an attorney, solicitor and proctor in the Supreme Court of New South Wales in April 1843. Entered a successful partnership until he became Chief Magistrate. Lay Anglican registrar of the diocese of Melbourne from 13 February 1848 until 18 March 1854. held pastoral holdings in Victoria and was accused of favouring squatting interests in electoral bill debates. Journeyed to England in January 1852, returned to Melbourne in December 1853 and returned permanently to England in March 1854, retiring at Brighton.


Local Government Activity

Became a councillor for Bourke Ward and Melbourne's second Mayor in November 1850


Personal

Son of Henry Isaacs Moor and Elizabeth Remmington. Married (1) Mary on (date unknown). Deceased 1870. Married (2) Marion Wynton in 1871 and had issue, 1 daughter.


Additional Information

Australian Dictionary of Biography, Volume 2