Mr Alick Dudley KAY (1884 - 1961)**

  • Date of Birth: 03/10/1884
  • Place of Birth: Petersham, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 04/02/1961
  • Place of Death: Mosman, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly30 May 192528 Jul 19261yr(s) 1mth(s) 29day(s)
Member for North Shore30 May 192528 Jul 19261yr(s) 1mth(s) 29day(s)
27th (1925 - 1927)

Political Party Activity

Elected as an Independent, voted with Australian Labor Party (ALP).


Qualifications, occupations and interests

Clerk. Educated at Petersham and Stanmore public schools; worked in a wholesale warehouse; clerk with Railways Department; temporary work on census; founder of Citizens' Democratic Association in 1921, anti-communist domain orator; editor from 1924 until 1925; accepted an appointment to the Metropolitan Meat Board in 1926; dismissed by an Act of Parliament in 1928, reappointed in 1930, was later dismissed by government; went to England; employed in circulation department of London newspaper; orator in Hyde Park, author.


Personal

Son of Edward Kay, sailor, and Bridget Murphy. Married (1) unknown. Married (2) Dorothy Gamson on c.1934 at London. Church of England. Funeral at Northern Suburbs crematorium from St John's Church of England, Milsons Point.


Additional Information