Sir Kenneth McColl ANDERSON (1909 - 1985)**

  • Date of Birth: 11/10/1909
  • Place of Birth: At Sea, South Australia, Australia
  • Date of Death: 29/03/1985
  • Place of Death: Lane Cove, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly17 Jun 195014 Jan 19532yr(s) 6mth(s) 29day(s)
Member for Ryde17 Jun 195014 Jan 19532yr(s) 6mth(s) 29day(s)
36th (1950 - 1953)

Political Party Activity

Liberal Party. State Executive 1954 - 1958, 1963 - 1964; president 1976 - 1978.


Community Activity

Deputy chairman at Ryde Soldiers Memorial Hospital; chairman of Food for Babies Fund in 1970; vice president of Ryde Returned Services League (RSL).


Qualifications, occupations and interests

Real estate agent and auctioneer. Educated at Ryde Public School and Petersham Intermediate Schools; insurance clerk, auctioneer, estate agent and property valuer at Eastwood.


Military Service

Served in the 2nd Australian Imperial Forces (2nd AIF) from 1940 until 1945, 8th Division Signals, lieutenant. Prisoner of War in Malaya.


Honours Received

Knighted in 1970; Knight of the Order of the British Empire (KBE) 1972.


Membership of other Parliaments & Offices Held

Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Senator 1953 - 1975.


Local Government Activity

Alderman of Ryde Municipal Council 1949 - 1950, Mayor 1949 - 1950. Councillor of Cumberland County Council from 1949 until 1952.


Personal

Son of David More and Florence McWhirter. Married Madge Merrion on 17 June 1936 and had issue, 1 daughter. Presbyterian.


Additional Information