Mr Wayne Douglas SMITH (1952 - )**

  • Date of Birth: 04/11/1952
  • Place of Birth: Newcastle, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly27 Mar 199928 Feb 20033yr(s) 11mth(s) 2day(s)
Member for South Coast27 Mar 199928 Feb 20033yr(s) 11mth(s) 2day(s)
52nd (1999 - 2003)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Federal Electoral Council and State Electoral Council Delegate Parliamentary delegate to Australian Labor Party State Conference and Country Conference.


Community Activity

Foundation Member of the Jervis Bay Protection Committee. Member: Hyams Beach Villagers Association. Patron: Royal Volunteer Coastal Patrol, Jervis Bay Division; Nowra Players Theatre Company; Nowra Show Society; Milton A & H Association; Shoalhaven Little Athletics; Bomaderry Swimming Club; Shoalhaven Rugby Football Club.


Qualifications, occupations and interests

School teacher. Educated at Birrong Boys High School and University of Sydney. B. Sc. (Syd.) , Dip. Ed. (Syd.) . Previously a High School and Technical and Further Education teacher, consultant for the University of Western Sydney, landscape gardener and counsellor. Recreational interests include: sport, ecology, bushwalking, art, gardening and geomorphology.


Personal

Son of Leslie and his wife Doris. Married Kerry on 25 January 1971 and had issue, 1 daughter and 1 son.


Additional Information