Mr Edward Parnell KINSELLA (1893 - 1967)**

  • Date of Birth: 10/06/1893
  • Place of Birth: Glen Innes, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 20/12/1967
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly25 Oct 193018 May 19321yr(s) 6mth(s) 24day(s)
Member for Georges River25 Oct 193018 May 19321yr(s) 6mth(s) 24day(s)
29th (1930 - 1932)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP).


Qualifications, occupations and interests

Lawyer (Barrister). Educated at St Patrick's College., Goulburn and University of Sydney; employed in Lands Department, cadet draftsman, Wagga Wagga, Moree and Sydney from 1910 until 1914; war service and then re-employed in Lands department including Returned Soldiers' Settlement Branch, studied law part time, LLB in 1927, called to Bar in 1927, began practice in 1931; District Court judge in 1943; appointed to New South Wales Industrial Commission with status of Supreme Court Judge in 1943, judge of Supreme Court from 1950 until 1963; active in returned servicemen's associations, chairman of United Returned Soldiers' Fund; member of St Vincent's Hospital Board from 1954 until 1967, chairman from 1961 until 1967; president of the Anti-Tuberculosis Association of New South Wales.


Military Service

Served in the Australian Infantry Forces from August 1914, 2nd, 54th and 56th Battalions, Gallipoli and Flanders, Lieutenant.


Honours Received

Commander of the British Empire (CBE) in 1964


Personal

Son of Patrick Kinsella, and Mary Jane Sharman. Married Marie Louise Graff on 2 August 1919 and had issue, 2 daughters and 3 sons. Funeral at Northern Suburbs cemetery from St Mary's Roman Catholic cathedral. Roman Catholic.


Additional Information