Mr Laurie Donald Thomas FERGUSON (1952 - )**

  • Date of Birth: 07/07/1952
  • Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly24 Mar 198416 Feb 19905yr(s) 10mth(s) 24day(s)
Member for Granville24 Mar 198416 Feb 19905yrs 10mths 24days
48th (1984 - 1988)
Joint Standing Committee on Road Safety (STAYSAFE)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Joined 1967 at Guildford Branch; 1981 Granville East Branch. Held a variety of local party positions, primarily secretary - treasurer of Reid FEC. Administrative Committee and Disputes Committee. Shadow Minister for Aboriginal Affairs and Administrative Services.


Community Activity

Member of Guildford Bowling Club. Granville Bowling Club, Granville Returned Servicemen's League and Granville Soccer Supporters Club. Member of Guildford Leagues Club, Merrylands Returned Serviceman's Leagues Club.


Qualifications, occupations and interests

Research Officer for Federated Miscellaneous Workers Union 1976 - 1984. Educated at St Patrick's School, Guildford and St Patrick's College, Strathfield and the University of Sydney, B.Ec, Master of Arts (History). Recreations include sport, films and reading.


Membership of other Parliaments & Offices Held

Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Reid from 1990


Personal

Son of Laurie (Jack) Ferguson, former Member of the Legislative Assembly, and his wife Mary Ellen. Married Maureen Walsh on 26 March 1983.


Additional Information