Mr Robert Towers GILLIES (1876 - 1941)**

  • Date of Birth: 01/01/1876
  • Place of Birth: Paterson River, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 26/07/1941
  • Place of Death: Tweed Heads, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly30 May 19257 Sep 19272yr(s) 3mth(s) 9day(s)
Member for Byron30 May 19257 Sep 19272yr(s) 3mth(s) 9day(s)
27th (1925 - 1927)

Political Party Activity

Australian Labor Party (ALP). Expelled in 1927 split. Joined All for Australia League.


Community Activity

Commissioned as a Justice of the Peace in 1914


Qualifications, occupations and interests

Farmer. Educated at Pimlico public school; blacksmith by trade; farmer at Cudgera from c.1908, moved to Tweed Heads in c.1922; contributor to the Tweed Daily; commercial agent in Fairfield, Sydney and later at Lismore. Became a valuer with the Valuer General's Department; returned to Tweed Heads in c.1935. President of the Tweed Heads Chamber of Commerce; honorary secretary of the Coolangatta Surf Lifesaving Club; Freemason. Oddfellow


Local Government Activity

Councillor at Tweed Shire from 1922 until 1925, President from 1924 until 1925


Personal

Son of Dugald Gillies, farmer, and Mary Gillies. Married Mabel Elsie McKeever in c.1903 and had issue, 3 daughters and 3 sons. Buried at Tweed Heads cemetery with Church of England rites.


Additional Information