Mrs Florence Violet LLOYD (1920 - 2013)**

  • Date of Birth: 17/05/1920
  • Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 11/02/2013
  • Place of Death: Walcha, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council23 Apr 197328 Aug 19818yr(s) 4mth(s) 6day(s)
46th (1978 - 1981)
A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 April 1973. A Member on reconstitution 6 November 1978.

Political Party Activity

Liberal Party. Joined in 1958. Metropolitan Woman Vice President of the New South Wales Division of the Liberal Party 1971 - 1974 and also held other state and federal executive positions. Member of Bread Advisory Committee and Child Welfare Advisory Committee.


Community Activity

Chair of New South Wales Woman's Advisory Board, 1975 - 1976.


Qualifications, occupations and interests

Interior decorator; partner in furniture business. Educated in public schools to Intermediate level. Her concerns particularly in welfare matters were reflected in her Parliamentary speeches and activities. Recreational interests include reading and theatre.


Honours Received

Officer of the Order of the British Empire (OBE) in 1982.


Personal

Married Charles and had issue, 3 children. Divorced 7 July 1979.


Additional Information