Mr Hannibal Hawkins MACARTHUR (1788 - 1861)**

  • Date of Birth: 16/01/1788
  • Place of Birth: Plymouth, Devon, England
  • Date of Death: 21/10/1861
  • Place of Death: Norwood, England

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Council11 Jan 18305 Jan 184312yr(s) 11mth(s) 26day(s)
An Appointed Member of the first Legislative Council 1824 - 1843
Member of the NSW Legislative Council1 Jun 184320 Jun 18485yr(s) 20day(s)
An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the Town of Parramatta.

Qualifications, occupations and interests

Pastoralist, politician and businessman. In 1808 returned to England by way of China and the Phillipines, trading sandalwood unsuccessfully for his uncle. Arrived in England in 1810.


Personal

Son of James Macarthur, elder brother of John Macarthur. Married Maria King in 1812 and had issue 6 daughters and 5 sons. His daughter Catherine Macarthur married Patrick Leslie, also a Member of the Legislative Assembly; his daughter Emmeline Macarthur married Patrick Leslie's brother, George Farquhar Leslie, who was also a Member of the first Legislative Council.


Additional Information

Australian Dictionary of Biography, Volume 2