Mr Ivan Joseph WELSH (1940 - 2007)**

  • Date of Birth: 25/02/1940
  • Place of Birth: Newcastle, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 15/03/2007
  • Place of Death: Newcastle, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly19 Mar 19883 May 19913yr(s) 1mth(s) 15day(s)
Member for Swansea19 Mar 19883 May 19913yr(s) 1mth(s) 15day(s)
49th (1988 - 1991)

Political Party Activity

Independent


Community Activity

Supporter of Surf Life Saving Association; Meals on Wheels; pensioner groups.


Qualifications, occupations and interests

Restaraunteur, Caterer and Salesman. Educated at Newcastle Boys High School 1952 - 1955. Board of Directors - Lake Macquarie Aged Care 1995 - . Vice President and Board of Directors, Speers Point returned Serviceman's Leagues Club 2004 - . Recreational interests included football, boxing and spectator sports. Funeral service from Christ Church Cathedral, Newcastle on 21 March 2007. Private cremation.


Military Service

Army 1958 - 1967. Served in Malaya from 1958 - 1960 and Vietnam 1965 - 1966.


Honours Received

Emeritus Mayor City of Lake Macquarie


Local Government Activity

Alderman of Lake Macquarie City Council 1984 - 1991, Mayor 1987 - 1991.


Personal

Married Lorraine Gay Cox in 1961 and had issue, 2 sons.


Additional Information

Member of Former Members Association of New South Wales Parliament.