Mr Philip John WHITE (1938 - 2000)**

  • Date of Birth: 26/12/1938
  • Place of Birth: Paddington, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 06/12/2000
  • Place of Death: Camden, New South Wales, Australia

Parliamentary Service

PositionStartEndPeriodNotes
Member of the NSW Legislative Assembly19 Mar 19883 May 19913yr(s) 1mth(s) 15day(s)
Member for Earlwood19 Mar 19883 May 19913yr(s) 1mth(s) 15day(s)
49th (1988 - 1991)

Political Party Activity

Liberal Party. Member of Committees on Police, Industrial Relations, Ethnic Affairs.


Community Activity

Associated with Lions Clubs; aviation; Bankstown Golf Club. Patron and member of numerous local clubs and organisations.


Qualifications, occupations and interests

Printer and Managing Director of a printing company. Diploma of Management (New South Wales Institute of Technology). Recreational interests include flying and golf.


Military Service

Commissioned in Citizen Military Forces gaining private and commercial pilot's licenses.


Local Government Activity

Government representative on Southern Sydney Region of Councils. Raised in New England region returning to Sydney at age 16 as a printing apprentice. held various printing industry management positions, purchasing a printing company J.B Waldegrave in seven Hills.


Personal

Married (1) Anne and had issue 2 daughters and 1 son. Married (2) Catherine, and had issue, 1 son and 4 stepsons.


Additional Information